Andrzejki 2017 skąd się to wzięło ?

30 listopada to dzień, kiedy starsi i młodsi spotykają się, aby za pomocą wróżb uchylić rąbka tajemnicy i dowiedzieć się, co kryje przyszłość. Obecnie Andrzejki są traktowane jako jedna z wielu okazji do organizacji towarzyskich spotkań, jednak nie zawsze tak było.

4094879332_f0db6b1d4e_bŚwięto to przypada w noc wigilii św. Andrzeja czyli z 29 na 30 listopada. Św. Andrzej był jednym z dwunastu apostołów. Jest patronem Szkocji, która na swojej fladze posiada krzyż św. Andrzeja, Rosji i Grecji. Dzień św. Andrzeja przypada pod koniec roku liturgicznego, a każde przejście ze starego w nowe jest doskonałym czasem, na to, by spróbować zajrzeć w przyszłość. Na początku andrzejkowe wróżby dotyczyły jedynie niezamężnych panien i odprawiane były w zaciszu domowym, jednak z czasem stały się powodem spotkań młodych kobiet w podobnym wieku. W tym czasie wróżby miały za zadanie odkryć tajemnice przyszłego zamążpójścia. Wspominając o Andrzejkach nie można zapomnieć o ich odpowiedniku skierowanym do kawalerów jakim były Katarzynki. Niestety zwyczaj świętowania wigilii św. Katarzyny zanikł, a Andrzejki stały się świętem koedukacyjnym.

Świętowanie dnia św. Andrzeja to bardzo stara tradycja. Na podstawie dokumentów stwierdzono, że w Europie wróżono sobie tego dnia już w XII wieku. Zwyczaj ten do Polski dotarł jednak nieco później i pierwsze wzmianki o wróżbach pochodzą z XVI wieku. Tradycja zaglądania w przyszłość tego dnia kultywowana jest już przez stulecia. Nikt nie wie gdzie się narodziła, choć przypuszcza się, że powiązana jest z Grecją lub pochodzi od plemion germańskich.

Przy okazji warto również wspomnieć, dlaczego to właśnie wigilia dnia św. Andrzeja stała się okazją do wróżb matrymonialnych. Choć niewiele osób o tym wie, św. Andrzej jest orędownikiem zakochanych. To właśnie jego młodzi ludzie upraszali o wstawiennictwo, podczas poszukiwania swojej drugiej połówki. Św. Andrzej jest również patronem małżeństw i pierwszym w kolejce, u którego można wyprosić przyszłe potomstwo. Tym samym nie ma się czemu dziwić, że świętując dzień tego orędownika małżeńskiej miłości, panny chciały skorzystać z możliwości zajrzenia w swoją przyszłość. Podczas odprawiania wróżb andrzejkowych niejedna niezamężna dziewczyna liczyła, że uda jej się poznać choć pierwszą literę imienia swego przyszłego męża, albo przybliżony czas swego zamążpójścia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *